İzmir Gezi Rehberi – İzmir Gezisi Nerelere Yapılır?

izmir gezisi

Ege’nin altın madeni İzmir’e gitmeye hazır mısın? İzmir gezi rehberi ile sizlere İzmir gezisi yaparken nerelere gitmeniz gerektiğine dair bazı ip uçları vereceğim. Klişelerden daha uzak bir İzmir gezi rehberi oluşturmaya çalıştım. İzmir sokaklarına mı inmek istersin? Yoksa sadece bir tarih kokusu alıp çıkacak mısın?

İzmir Gezilecek Yerler

İzmir, gece hayatı veya gündüz kuşağı diye ayıramayacağınız kadar farklı bir şehirdir. Gecesi ayrı dert gündüzü ayrı derttir. Ancak eğlencesi… İşte o paha biçilemez. İzmir gezilecek yerler arayan çok İzmir’li arkadaş olmasa da İzmir’i ilk kez ziyaret edecek kişiler için kısa ve öz bir rehber hazırlamak istedim.

İlk Durak – Alsancak Geceleri

Özellikle gezip görmek amacıyla değil de eğlenmek için yola çıkmış arkadaşların kesinlikle bir gece geçirmesi gerektiğini düşündüğüm bir yerdir. İzmir gezi rehberi niteliğinde çoğu sitelerde dikkatimi çeken en büyük şey Alsancak’ın çoğu rehberde yer almıyor oluşuydu.

Halbuki İzmir’de direk olarak en çok ziyaret edilen yerler arasında Alsancak yer alıyor. Yine de hiç bahsedilmemesi çok ilginç…

Kızlarağası Hanı – Kemeraltı Çarşısı

Hacı Beşirağa tarafından İzmir’e kazandırılan bu han aslında geçmişin Türk ticaretinin en önemli eserlerindendir. Kemeraltı Çarşısı’na gittiniz… Çok susadınız. “Getir hancı” demek biraz sizinde hakkınız. Şakası bir yana İzmir gibi bir limana sahip olan bir il için tarihimizde böyle bir yapıtın bulunması çok ayrı bir güzelliktir. Bu yüzden yolunuz düşerse Kızlarağası Hanı‘na gidip bir çay içmeden dönmeyin derim.

İzmirağası Hanı – İzmir Tarihi

Tarihin tozlu sayfalarından sadece savaşlar değil. Güzel eserlerde dikkate alınmalıdır. Kemeraltı çarşısı da bu güzelliklerden birisidir. Türkiye’nin belki de en hareketli pazarlarından birisi olan Kemeraltı; Konak Meydanı’nın büyük bir kısmına yayılmıştır. Böyle bir yeri İzmir gezilecek yerler arasında saymadan geçmek ne İzmir’in şanına ne de o kadar gittikten sonra bizim şanımıza yakışmaz.

İzmir gezisi Kemeraltı
Kemeraltı Çarşısı – İzmir’de Gezip Görülecek Yerler

Tarihi Asansör – İzmir Gezi

Çoğunlukla bu yapının da adını ne yazık ki çok geniş yazılar yazan bazı sitelerde gördüm. Tarihi Asansör halbuki o kadar önemli bir yapı ki adeta insanların günümüzde yaşamına önem verildiğini gösteren tek yapıt. Neden mi? 2 semt arasında bir köprü vazifesi gören bu yapıt bir Musevi tarafından İzmir yaşantısına dahil edildi.

Bahsetmiş olduğum bu iki semtin arası o kadar dik yokuşlardan oluşuyor ki insanların zorlanmaması ne yazık ki pek mümkün değil. Tarihi Asansör İzmir tarihi yerleri arasında ilk sıralarda zaten bütün listelerde yer alıyor. Neden bende yer vermeyeyim ki? Klişe olmamak istedim. Ancak söz konusu İzmir olunca bu gerçekten çok zor.

Tarihi Asansör – İzmir Manzarasını İzleyebilecek Yerler

Atatürk Müzesi – İzmir Gezi Rehberi

Hazır biraz tarihi irdelerken İzmir’e gitmişken Atatürk’ü anmamak olmayacaktır. Atatürk Müzesi, adeta Atatürk’ün İzmir’e olan aşkını ilan ettiği yerdir. İzmir’de bu müzenin balkonunda konuşma yapan Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarına itafen Atatürk müzesi bütün ziyaretçilere açıktır.

İzmir gezi rehberi içine derinlemesine girmese bile tarihi merakları olan ve Atatürk’ün kişisel eşyalarını görmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Ancak gittiğinizde sakın dokunmaya kalkmayın. Sorun çıkabiliyor…

Atatürk Müzesi gezi rehberi
Atatürk Müzesi – İzmir Tarihi Yerleri

Konak Meydanı

Gece gündüz fark etmez diyorsanız. Kendinizi ilk kez bu kadar büyük bir şehre attıysanız. Kalaba yaşantının farklılıklarına Konak Meydanı’nda varabilirsiniz. İzmir günü birlik gezilecek yerler arasında kesinlikle Konak Meydanı veya Alsancak turu yapmanızı tavsiye ederim.

Eğer ki kalabalıktan daha uzak kalmak istiyorsanız. Zaten İzmir’e gelerek bir gariplik sergilemiş oldunuz. Elbette şaka bir yana İzmir’de de oldukça yalnız kalabileceğiniz yerler bulunuyor. Mesela kaldığını İzmir otelleri. Tutamıyorum kendimi gerçekten 🙂

İzmir Konak Meydanı Gezi Rehberi
Konak Meydanı – İzmir Gezisi

İncir Altı – İzmir Gezi Rehberi

Gece biraz müzik keyfine ne dersiniz. Gittiğimde gerçekten çok beğendiğim canlı müzik yapan birçok mekan bulunan bu yer biraz uzak dahi olsa gitmeye değecektir. İzmir gezisi yaparken gecenin sonunu bağlamak istiyor. Ancak yine de çok pahalı olmasın ucuz olsun diyorsanız. İncir Altı tam sizlere göre bir yerdir.

Tarihi özelliklerine pek hakim değilim. Ancak İzmir’de tarih kokmayan sokak bile var mı ondan da emin değilim. Gidip görmek gerekir…

İncir Altı gezilecek yerler
İzmir Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir