Uzun Zamandır Hayatımda Kimse Yok Diyenlerden Misin?

Yalnızlık başlı başına bir problem haline gelmeye başlayan büyük bir depresif duruma neden olabilecek bir dürtüdür. İnsanların sıklıkla bu problemlerini “abi çok yalnızım be” gibisinden dile getirmesiyle birlikte bu konuyu biraz daha dikkatli incelemek istedim. Uzun zamandan beri çeşitli araştırmalar yapıyorum. Arkadaşları ile iyi geçinmeyi başarabilen insan sayılarındaki azalış ile insanlar arası ilişkilerin azalışı ile birlikte ne yazık ki toplumumuz depresif bir yolda ilerlemeye devam ediyor. Özellikle uzun zamandır hayatımda kimse yok diyen birisi bir süre sonra öz güven problemleri yaşamaya başladığında hayatına yeni biri girdiğinde karşısındaki insanı psikolojik olarak kendine güvenmediği için darlamaya başlıyor. Bu yüzden de karşınızdaki insanlar bir süre içerisinde bu durumdan fazlasıyla bunalmaya başlıyor. Nasıl yalnızlığa son verilir? Gerçekten hayatınıza birinin girmediğinde kendinizi kötü ve mutsuz hissediyorsanız. Aşağıda sunacağım önerileri deneyebilirsiniz.

uzun zamandır hayatımda kimse yok

1. Spor Yapmak Bize Neler Kazandırır? 

Öz güven kaybınızın başlamasından dolayı spor vücudunuzun güzelleşmesi ve daha fit bir görünüme sahip olmanızla birlikte yalnızlık sürecinizde sizlere en büyük desteği verecek motivasyon enstrümanıdır. Doğal olarak insanın kendini iyi hissetmesindeki en önemli faktörlerden birisidir. Spor yapmak bize neler kazandırır diye düşünmek yerine bir an önce başlayarak buna canlı canlı şahit olmanızı tavsiye ederim.

2. Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Edinilir?

Çoğu kişinin üfff ne klişe ama diye yaklaştığı esas başlığımıza geldik. Yanlış anlamayın beni ancak kitap okumaktan kaçındığınız için bir süre sonra insanlarla muhabbet etmekte zorlanıyorsunuz. Neden mi? İnsan hafızası sürekli olarak bir şeyler öğrenmeye aç bir organımızdır. Bu yüzden çeşitli kavramları okuyarak ve bilgi edinerek öğrenmeniz insanlarla daha rahat iletişim kurmanıza olanak verecektir. Kitap okuma alışkanlığı nasıl edinilir? Çok basit günde sadece 4 sayfa kitap okuyarak kısa bir süre içerisinde sayfa sayısını kendiniz arttırmak isteyeceksiniz. Bunu denemenizi ve insanlarla daha rahat anlaşabilmek için çabalamanızı tavsiye ederim.

3. Müzik Seçimlerinin Psikoloji Üzerindeki Etkileri

Doğanın muazzam ses uyumu ile birleşmesi gibi diye saçma bir giriş yapmak isterdim. Ancak yazının içine etmek istemiyorum. Neyse… Müzik seçimlerinin psikoloji üzerindeki etkileri nelerdir? Bilmiyor musunuz? Düşünelim. Hatta daha doğrusu bunu bir deney yaparak kendiniz öğrenebilirsiniz. Sadece 2 güne ihtiyacınız var. Bir gün saat 3-4 gibi gece uyuyun. Ardından sabah 8 gibi bir alarm kurarak arabesk türü olarak nitelendirilen aşırı ağır şarkılar alarm müziği olarak ayarlansın. Ertesi gün ise bunun yerine cidden hareketli olan ve normalde sizi mutlu hissetirecek bir parçayı alarm olarak seçip kalkmayı deneyin. Ancak uyandıktan 3 saat sonra uyumamanız gerekiyor. Bakın bakalım gününüz nasıl geçiyor. Aslında demek istediğim şu müzik psikoloji üzerinde etkili bir faktör olarak zaten biliniyor. Ancak bunu kendiniz deneyerek yalnızlık dürtüsünü daha çok hareketli müzikler dinleyerek bastırmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir