Kendimi Geliştirmek İçin Neler Yapmalıyım?

Son zamanların moda akımı gibi bir noktaya gelen kişisel gelişim durumlarını kendinize uyarlamak sandığınız kadar zor değil. Biraz çalışma ve çabayla oluşturacağınız yeni kişiliğiniz ile daha güçlü ve öz güvenli bir birey olabileceksiniz. Kendimi geliştirmek için neler yapmalıyım? gibisinden düşüncelere sahip kişilerin çoğunda fark edilen en belirgin özellik bu gibi gelişim faaliyetlerini yapmayı istediklerine ilişkin durumlardır. Kendini geliştirmek isteyen kişilerin yapması gereken işlerin başında öncelikle planlı bir birey olmak geliyor.

Kendini Geliştirmek İçin İlk Yapılması Gerekenler

İlk olarak planlama işlemini sizlere anlatmak istiyoruz. Örnek olarak kişinin ilk hedefi İngilizce öğrenmek ise bu gibi durumlarda nasıl plan yapılır diye saçma sapan düşüncelere kapılmayın. İngilizce öğrenmek gibi bir durumda dahi ilk olarak şu gibi plan aşamaları oluşturabilirsiniz.

  1. Öncelikle dil kursu veren eğitim kurumlarını tek tek ziyaret etmelisiniz. Bu ziyaretlerinizi not alabilir ve not almayı kendinize alışkanlık edebilirsiniz.
  2. Elde ettiğiniz sonuçları kurumun eğitmen kadrolarıyla değerlendirerek yola çıkabilirsiniz.
  3. Yabancı öğretmen kontenjanı bulunmayan kurumları eleyebilir.
  4. Kursa kayıt olmak için gerekli işlemleri yapabilir. 
  5. Kurs veren yerden önerilen ekstra kitapları alabilir. 
  6. Okuma kitapları (İngilizce) alarak gelişiminizin artmasını sağlayabilirsiniz.

bu gibi sıralamalar bu işin sadece basit bir boyutunu oluşturuyor. Tabi ki bu planlamalar kişinin hayat yoğunluğuna ve düzenine göre değişecektir.

gelişim taktikleri

Kendimi Geliştirmek İçin Hangi Programları Öğrenmeliyim?

Sıklıkla sorulan sorulardan biri olan kendimi geliştirmek için hangi programları öğrenmeliyim? sorusuna net bir cevabı bizim vermemiz doğru olmayacaktır. Çünkü kişilerin alanlarına yönelik yapması gereken bu seçimlerde yapılan en büyük hata sadece kişisel gelişimin kendi alanlarınıza yönelik yapıldığını sanma durumunuzdur. Böyle bir durum söz konusu değildir. Yani anlatmak istediğimiz. Kişiler kendilerini geliştirirken sadece programlama dilleri gibi (örnek olarak verilmiştir) noktalara takılmamalıdır. Bir dans kursuna gidiyor olmanız dahi kişinin fiziki becerilerini geliştirirken çevrenizdeki kişi sayısını arttırarak sosyalleşmenize olanak sağlayacaktır.

Kendini Geliştirmek İsteyenlere Tavsiyeler Nelerdir?

Kendilerini geliştirmek isteyen kişiler bunu sadece geleceklerinde para kazanmak amacıyla yapmamalıdır. Yapılan işten keyif almadığınız sürece kazandığınız tutardan hiçbir şekilde memnun olmayacaksınız. Örnek olarak verilebilir nitelikte meslekler bulunmasına rağmen mesleklerin rencide olmaması için herhangi bir şekilde yorum yapamıyoruz. Ancak kendini geliştirmek isteyenlere tavsiyeler verecek olursak. Bunların en başında “mutluluk” tavsiyesini sunuyoruz. Kısacası mutlu değilseniz. O kursu veya aktiviteyi yapmamalısınız. Aksi takdirde mutlu olmayı başaramayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir