Bitcoin Kredi Kartının Yerini Alabilecek Mi?

Bitcoin Kredi Kartının Yerini Alabilecek Mi?

En hızlı yükselişin perakende sektöründe artan rekabet koşulları sebebiyle ve dijital paralarda gerçekleşen kar marjının azalmasıyla ileriki zamanlarda bitcoin kredi kartlarının yerine kullanılabilir duruma gelebilir.

Uluslararası yapılan önemli bir analiste göre alım ve satım işlerinde Bitcoin kredi kartı gibi yüksek işlem ücretine sahip olmadığı için daha avantajlı görünüyor. Örneğin, kredi kartı ile bir işlem yapıldığı zaman kredi kartı şirketleri yüzde 3-4 arasında işlem ücreti çıkarırlar. Bu ücrette kredi kartı sahibi tarafından karşılanır dolayısıyla bu durum küçük ölçekli işletmeler için kazandıkların karların yarısından fazlasına işaret eder. Bu sebeple popülaritesi yüksek olan dijital para Bitcoin’i kullanmak işletmeler açısından daha elverişli olabilir.

Aynı zamanda kripto paraların kurucuları da bu konuya şiddetle katılmaktadır. Kredi kartı ücretleri sürekli orantısız bir şekilde değiştiği ve arttığı için kredi kartı kullanımında hoşnutsuzluk yaşanıyor. Tüm kredi kartlarında yaşanan gecikme faizi, kredi faizi ve buna benzer ücretleri ödeyemeyen müşteriler mağduriyet yaşayabiliyorlar. Ancak kripto paralar ve blockchain her zaman tüketicilerinin ekonomik durumunu düşünüyorlar. Kripto paralar ödemeler dengesine göre daha makul ve blockchain destekli tüketici kredileri de daha adil görünüyor. Ayrıca kripto paralar yurtdışında kullanıldığı zamanlarda da tüketicilerine yaptıkları masraflarda indirim sağlıyor.

Bitcoin Devrimi Önümüzdeki 5 Yıl İçinde Gerçekleşebilir

Bitcoin teknolojisi alışveriş işlemlerinde daha çok iyileştirme yoluna gidilerse kredi kartının yerini alacağı öngörülüyor. Şayet kripto paraların işlem hacimlerinde değişiklik yaşanırsa bitcoin en hızlı ve en çok kullanılabilen bir sistem haline gelecek.

Ancak şu durumu da göz ardı etmemek gerekiyor. Satıcılar için her zaman Bitcoin daha cazip görünse de alıcılar kredi kartı kullanılmadan vazgeçmek istemiyorlar. Kredi kartı kullanırken ödemenin ertelenmesi gibi bir durum ortaya çıktığından dolayı alışverişin daha rahat yapıldığı inancı doğabiliyor. Fakat daha sonra yaşanan ödeme güçlüğü fark edilince kredi kartı kullanımı yüzünden pişmanlık yaşanabiliyor.

Ekonomistler tarafından öngörülen düşünce Bitcoin ’in evrensel sahada tek başına kullanılan gerçek bir para haline dönüşmesi ve işlemlerin sadece dijital paralar ile yapılmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir