Türkiye’de Yatırım Yöntemleri Nelerdir?


Türkiye’de Yatırım Yöntemleri Nelerdir?


Türkiye, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan jeopolitik bir konuma sahip bir ülkeyken halkının çok yüksek faiz oranları ve fiyatlandırmaları ile yaşadığını görebilirsiniz. Peki, bu yaşanan sorunların ülke genelince zararı olduğu gibi faydaları da var mı? İşte asıl mesele de bu… 1980’lerin Türkiye’sinde rant ekonomisi büyük bir yükseliş göstermiş ve büyük firmalar ve zenginler tarafından ağır bir para alım-satım durumu gerçekleştirilmekteydi.

Tabi ki bu da ister istemez ülkeyi büyük bir buhrana sürüklüyordu. Ancak bunu kullanmayı bilen kişiler o dönemlerde ceplerini öyle bir doldurdu ki adeta yedi ceddini doyurabilecek paraya sahip oldular. Peki, günümüz Türkiye’sinde bunu gerçekleştirebilmek mümkün değil midir? Bildiğiniz üzere son yaşanan gelişmelerde Türkiye Merkez Bankası faiz oranını %24’e kadar çıkarttı. Buda bankaların %24’den fazla faiz vermesine ve borç verme konusunda da bütün bankaların harekete geçmesine neden oldu. 
Döviz Kuru Yöntemi İle Yatırım Yöntemleri
Daha doğrusu Türkiye 1980’ler dönemine doğru yol almaya başladı. Tek fark o dönemler para gerçekten çok değerliydi. Ancak şu anda paranın hiçbir değeri kalmadı desek yeridir. İşte bu yazımızda makro iktisat temellerine dayalı olarak bazı yöntemlerden sizlere bahsedeceğiz.

Döviz Kuru Yöntemi İle Yatırım Yöntemleri


Döviz kurları son dönemlerde gündemi en meşgul eden haberler arasında yer alıyor. Peki bu kadar kur dalgalanmasına makro iktisat ne gibi değerlendirmeler yapıyor. Türkiye bildiğiniz üzere dış borçlarının büyük bir kısmını ödemiş bir ülkeydi. Ancak bu borçları öderken çeşitli dış güçlere bazı organları satılmıştı. Ancak bu satılmaların sonucunda gerçekleşen bir darbe girişimi olmuştu. Bu darbenin sonucunda ülkemizde “O HAL” olarak adlandırılan durumda ise yabancı yatırımcılarımızın büyük bir çoğunluğunu kaybettik. Bu da doğal olarak ülkeyi kasıtlı olarak zor bir duruma soktu. Peki, ne yapmalısınız.

Öncelikle herhangi bir şekilde paranız olmayabilir. Ancak biz gelip de burada 100 TL’niz var gidin dolar yapın… Gibi saçmalıklara girmeyeceğiz. Mantıklı olanı sizler ile müsteşare edeceğiz. Bize kalırsa dolar yaptırmak şu aralar çok riskli bir hamle özellikle Euro gibi bir para birimi bu kadar gerileme kaydederken doların kısa bir sürede bu kadar gerilediğini gördünüz. Ki tahminimizce daha da gerilere düşecektir. 
Doğal olarak yatırım yöntemleri içerisinde bu aralar kur dalgalanmalarını kontrol edip duruma göre büyük meblağlar ile dolar satışlarınızı gerçekleştirmelisiniz. Türk lirasının tekrar değer kazanacağını düşünüyoruz. Çünkü ekonomik durumumuza göre ülkemize gelen ürünlerin büyük bir kısmını yurtdışından dahi alıyor olsa da bu ürünler sadece dolar bazlı çalışmıyor.  Döviz kurlarını nasıl takip edebilirim?  bunun için çeşitli borsa kanallarını takip edebilirsiniz. Örnek!

Güncelleme aşağıdadır! 
Amerikan doları her ne kadar değerli bir para olarak da gözükse zamanı geldiğinde çok düşük meblağlarda bulunabileceği de bir ihtimal ancak Türk parasının bir gün değer kazanacağına ise ciddi söylemler ve deyişler yapılmaktadır. Ayrıca ek olarak İstatistik Kurumu’nun açıklamalarına göre de ülkemizde bu gelişme gerçekleşebilir. Ancak diğer bir yandan yaşanan son krizler bizlere gösteriyor ki Amerika ne yazık ki piyasasını tam olarak bırakmaya yanaşmıyor. Doğal olarak bu da bizim gibi geri kalmış ülkelerde paranın tekrar değersizleşmesine ve ülkenin büyük bir hüsrana doğru yol almasına neden olabilir. Bu yüzden yapılacak yatırımlar değerlerini sürekli olarak korumaya yönelik hamleler yapılamayacağı dolar ve euro gibi dövizlerde yapılmalıdır. Heyecan asla aranmamalıdır. Amerika son zamanlarda yaptığı hamleler ile Türkiye’yi ekonomik olarak bir süre daha köşeye sıkıştırmaya devam edecek. Ancak ülkemizin diğer ülkelerle ilişkisinin bu şekilde gelişmeye devam etmesi ortada bir sorun yaratmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir